Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesince düzenlenen haftalık programlar devam ediyor. Bu haftanın konuğu Doç. Dr. Adem Can  “Sezai Karakoç ve Diriliş Şiiri” başlıklı konuşmasında  Şiirde  iz bırakan şairleri  anlattı ardından da Sezai Karakoç’un şiiri ve diriliş fikri üzerinde durdu.

                Diyanet Gençlik Merkezindeki toplantıda konuşan Doç. Dr Adem Can  “Şiirin üstadlarından olan  Yahya Kemal  Osmanlı’nın başkent olarak  kullandığı Edirne’nin de içerisinde yer aldığı Balkanların şairidir. Üsküp doğumludur. Çünkü Osmanlı kuruluş yıllarında bir Balkan devletidir. Sonradan Balkanlar kaybedilince Osmanlı bir Anadolu  devleti olmuştur. Yahya Kemal aynı zamanda  İstanbul da yaşamış İstanbullu bir balkan şairidir.  Necip Fazıl ise İstanbul’un sesi olarak şiirlerinde İstanbul’un havasını terennüm ve teneffüs  etmiş, yeni bir ses ve soluk getirmiştir. Sezai Karakoç ise bir Anadolu şairidir.  Şiirlerinde ve yazılarında Anadolu’yu  ve dirilişi anlatmıştır.  Her büyük şair kendi döneminde yaşayan diğer şairleri gölgesinde bırakmıştır.” Dedi.

                Sezai Karakoç kendi dünyasına çekilip kendi kozasını örmüş bir şairdir. Osmanlının geleneğinde İslami olma özelliği vardır.  Osmanlı şiirini yazanlar şaraptan aşktan bahsetseler bile onların anlattıkları  İslami konulardan bahsetmiş devletin üst kademelerindeki insanlardır.

                Adem Can “Sezai Karakoç bir fikir adamıdır.  Düz yazıları ile de şiirleri ile de  fikir adamıdır. Ama şiirleri ile öne çıkmıştır. Aynı zamanda siyaset adamıdır.  Siyaseti de kendine has üslubu ile yapmış dirilişini siyasete de yansıtmıştır.  Milletlerin asıl sanatları şiirdir. İthalatı mümkün değil.  Çevrisini yaptığında kaybolmaktadır. Şiirle uğraşanlar  geleneğe bağlı olarak  tuğlanın üzerine tuğla koyma başarısını gösterebilirlerse  yücelmişlerdir. Sezai Karakoç’un  şiiri bir diriliş unsuru olarak görmüştür.  Ne romanın, ne heykelin ne de diğer sanat dallarının hiç birisinin  yerli ve milli değildir. yerli ve milli olan  şiirdir. O halde milli olan şiirdir ve dirilişin şiirde yaşanması gerekmektedir. Sezai Karakoç ta bunu başarmış bir şairdir.  İslamcı şairleri dikkate almayan şairler Sezai Karakoç’un şiirini gördükten sonra ona saygı duymuşlardır. “ dedi.

                Programın sonunda dinleyicilerden gelen soruları da cevaplandıran  Doç. Dr. Adem Can’a program sonrasında Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Halil İbrahim Özdemir tarafından  bir teşekkür belgesi verildi.