Ücretsiz kış kurslarına yoğun ilgi Ücretsiz kış kurslarına yoğun ilgi

Haber:Eyyup TAŞ

Yıldız, fedakar öğretmenlerin sorunlarının çözüldüğü, öğretmenlik mesleğinin itibarının artırıldığı ve hak ettikleri değerin verildiği bir öğretmenler günü kutlamak istediklerini söyleyerek öğretmenlik haklarının bir çoğundan mahrum bırakılan Kur’an Kursu Öğretmenlerinin de bu haklardan yararlandırılması gerektiğini ifade etti.

Erzincan Şube BaşkanıYıldız, Diyanet-Sen olarak toplu sözleşme masasına bu konuyu yıllardır taşıdıklarını belirterek “Nitekim 6. Dönem hizmet kolu tekliflerimizin 16. Maddesinde de “Kur’an Kursu Öğreticisi kadroları, öğretmen kadrosu yapılır ve öğretmenlerin sahip olduğu bütün haklardan faydalanmaları sağlanır.” Maddemizle bu teklifimizi hükümet yetkililerine bir kez daha ilettik. Bu teklifimiz gerçekleşinceye kadar kararlı mücadelemiz devam edecektir.” Açıklamasında bulundu.

Yıldız şöyle devam etti: “Toplumu inşa etme, yarınlara hazırlama konusunda en yetkili adres olan öğretmenlerimizin özel gününü kutlarken, yarının neslini şekillendirme konusunda son derece hassas olan, Türkiye’nin en ücra yerlerine giderek peygamber mesleğini ifa etmeye çalışan öğretmenlerimizin sosyal, ekonomik ve demokratik özgürlükler noktasında da daha iyisine layık olduklarını unutmamalıyız. Biz öğreten konumunda olan bütün öğreticilerin bu kutsal davanın bir hadimi olduğunu bilerek çalışıyoruz. Bu münasebetle Kur’an Kursu öğretmenlerimizin öğretici olarak değil, öğretmen olarak ifade edilmesini, Kur’an’ın ilk emri olan ’ oku ‘ çağrısını en yetkili ağızdan verenlerin Kur’an Kursu öğretmenlerimiz olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

24 Kasım günü ülkemizde 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu günün amacı dünyanın en özel ve anlamlı mesleklerinden birinin mensuplarına yılda bir kez bile olsa vefa borcumuzu ödemek, kendi günlerinde daha çok dikkate alınacağı düşüncesiyle sorunlarını dile getirmektir. Bu sebeple tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü gönülden kutluyor, Ebediyete intikal etmiş bütün öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyorum.”