Topuk çatlakları pek çok insanın karşılaştığı yaygın bir problem. Bu sorun genellikle ayakların aşırı kuruması sonucu ortaya çıkabilir. Özellikle de kadınlar açık ayakkabı giyip topuklarını açıkta bıraktıklarında bu kurumayla karşılaşabilirler. Bu durumdan sizi kurtarmak için öneriler hazırladık…

PÜRÜZSÜZ VE YUMUŞAK TOPUKLARA SAHİP OLMAK İÇİN ÖNERİLER

Vazelin ve limon suyu

Malzemeler:

1 çay kaşığı vazelin

5 damla limon suyu

Ilık su

Yapımı:

Ayaklarınızı ılık suda 20 dakika bekletin. Vazelin ve limon suyunu karıştırın. Bu karışımı ayaklarınıza sürüp yün çorap giyin. Gece boyunca bekletip sabah yıkayın. Yünlü çoraplar vücudun ısısını hapsetmeye yardımcı olur ve karışımın etkinliğini arttırır.

Yulaf ve zeytinyağı

Malzemeler:

1 yemek kaşığı yulaf ezmesi

5 damla zeytinyağı

Yapımı:

Malzemeleri karıştırın ve topuklarınıza masaj yaparak sürün. Yarım saat bekletip soğuk suyla yıkayın. İşte bu kadar basit.

Karbonat maskesi

Malzemeler:

3 yemek kaşığı karbonat

Ilık su

Ponza taşı

İbrahim Saraçoğlu tavsiye ediyor: Balgamı söküp atıyor, öksürüğü bitiriyor! İbrahim Saraçoğlu tavsiye ediyor: Balgamı söküp atıyor, öksürüğü bitiriyor!

Yapımı:

Karbonatı suya karıştırın. Ayaklarınızı bu suda 15 dakika bekletin. Ardından ponza taşıyla temizleyin. Yıkayıp nemlendirici sürün.

Elma sirkesi

Malzemeler:

1 su bardağı elma sirkesi

Ilık su

Yapımı:

Su ve sirkeyi karıştırın ve ayaklarınızı 15 dakika bu suyun içerisinde bekletin. Ardından topuklarınızı fırçalayın.

Aloe Vera maskesi

Aloe vera’nın sadece içindeki suyu düzenli olarak topuklarınıza sürmek sizin için yeterli olacaktır.

Bal maskesi:

1 bardak bal

Ilık su

Yapımı:

Balı ılık suya ekleyip karıştırdıktan sonra ayaklarınızı bu karışımda 15 dakika bekletin, ardından ayaklarınızı ovarak ve fırçalayarak yıkamayın. Bu işlemi düzenli olarak yapın.

Editör: Yasemin Dülgeroglu