CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Tur çalışmaları için gittiği Bayburt’ta Muharrem İnce ile ilgili; “Muharrem İnce pazartesi üstümüzü çırpıp harekete geçiyoruz” dedi. Bu sözün anlamı nedir? Nasıl değerlendiriyorsunuz? şeklindeki bir soruya şu cevabı verdi:

“Siyasette aldığınız bazı kararlar, üstünüzü çırpmakla geçmez.  Üstünüze yapışır.  Adama sorarlar tehlike kapıdayken ne yaptın? Cumartesi ne yaptın? Pazar ne yaptın? Pazartesi’yi neden bekledin? Siyaset omurga ister dik duruş ister. En önemlisi de vefa ister” dedi.

Sarıgül, Bayburt’ta seçmenlere ‘bu topraklarda ne ezan susar ne bayrak iner’ diyerek iktidarın eleştirilerini yanıtladı, Millet İttifakının adayı Kemal Kılıçtaroğlu’na oy istedi.

Sarıgül; “Vatan, millet, din, iman kimsenin tekelinde değil. Bayrağımızı ve vatanımızı seven, bu topraklarda birlikte yaşamak isteyen herkes benim öz be öz kardeşimdir. Bizim iki kırmızı çizgimiz var: Bayrağımız ve vatanımız.  Hepimiz bu vatanı seviyoruz. Hepimiz bayrağımıza bağlıyız. Vatan, millet sevgisi, din, iman kimsenin tekelinde değil. Kimsenin kimseden sertifika almaya ihtiyacı yok.

BU TOPRAKLARDA NE EZAN SUSAR NE BAYRAK İNER

Türkiye beş yıldır Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yönetiliyor.  Bu sistem tüm yetkileri bir kişiye verdi. Meclis göstermelik oldu. Bakanlar şeklen var fiilen yok. Kimse sorumluluk almıyor. Herkes her şeyi Sayın Erdoğan’dan bekliyor.

BÖYLE BİR SİSTEM YÜRÜMEZ

Bu öyle bir sistem ki Sayın Erdoğan’ın hafta 30 binden fazla karara imza atması gerekiyor. Başında kim olursa olsun bu sistem yürümez. Bu seçimler son derece önemlidir. Ülkemizi bir kişi tek başına yönetmeye devam etsin mi etmesin mi? Buna karar vereceğiz. Hangi partiye mensup olursak olalım. Siyasi ayrılıklarımızı bir kenara bırakmamız cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden çıkmamız lazım.

Türkiye’yi demokratik Parlamenter Sisteme geçirecek olan Sayın Kılıçdaroğlu’dur.

KILIÇDAROĞLU, DEVLETİN İŞLEYİŞİNİ, HESABINI KİTABINI BİLİR

Tarlada fabrikada üretim, kamuda dürüst yönetim diyen isim Kılıçdaroğlu’dur. Devlette hesap kitap kalmadı. Türkiye’de devletin işleyişini, hesabını kitabını, bütçeyi, vergiyi, en iyi bilen isim Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Kemal Kılıçdaroğlu, devletin hesabını kitabını toplar, iki yakamız bir araya gelir. Kemal Kılıçdaroğlu söylediği her sözün, hesabını kuruş kuruş yapar öyle konuşur. Devlette israf ve masraf çok arttı. Kılıçdaroğlu israf ve masrafı önler. Ekonomiyi ehil ellere teslim eder. Kılıçdaroğlu’nun yönettiği Türkiye güzel bir Türkiye olur”.

Saliha Kara