Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, yaz okullarının ardından bu yıl ilk kez yarıyıl tatilinde de "bilim", "sanat", "matematik" ve "İngilizce" olmak üzere 4 alanda, eğlenceli ve yenilikçi öğrenme yaklaşımlarını içeren ücretsiz kurslar Erzincan genelinde de açılmaya başlandı. 

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in talimatıyla ilk kez geçen yıl yaz tatilinde açılan "yaz okulları", velilerden gelen yoğun talep üzerine Bakanlığımız, 2 haftalık yarıyıl tatilinde de yaz okulu kapsamını genişleterek bu yıl ilk kez "kış" döneminde de uygulanacak ücretsiz kurslar açtı. Kış kursları 21 Ocak'ta başlayacak ve 5 Şubat Pazar gününe kadar devam edecek.

Aziz Gün’den veda ziyareti Aziz Gün’den veda ziyareti

İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, bu kapsamda açılan kursları ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle sohbet etti. Şehit Astsubay Tamer Meriç Ortaokulunda açılan kurslarda incelemelerde bulunan Gün; yarıyıl tatili matematik okuryazarlığını güçlendirmek, matematiği sevdirerek günlük yaşam becerileriyle ilişkilendirilmesini sağlamak, verileri okuyarak analitik düşünmeye sevk etmek, İngilizce dil öğretiminde konuşma ve etkili iletişim becerilerinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla İngilizce ve Matematik derslerinden çerçeve programlar hazırlandığını, Bakanlığa bağlı resmî ve özel eğitim kurumlarının 4,5,6,7,8,9,10,11 ve 12'nci sınıflarında öğrenim gören istekli öğrencilere yönelik oluşturulan gruplar şeklinde kursların Erzincan’da daçıldığını, Erzincan genelinde; 4. sınıf seviyesinde 310 öğrenci, 5 ve 6. sınıf seviyelerinde 359 öğrenci, 7 ve 8. sınıflar seviyesinde 267 öğrenci, 9 ve 10. sınıflar seviyesinde 248 öğrenci, 11 ve 12. sınıflar seviyesinde 82 öğrenci olmak üzere toplamda 1266 öğrencinin aktif olarak açılan kış dönemi kurslarına devam ettiğini belirtti.  Aziz Gün, Matematik ve İngilizce derslerinde açılan kurslarda, 4. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrencilerin bu kursların her ikisine de başvurabileceğini öğrencilerin bir dersten günlük 2, haftada 10, toplam 20 saatlik programlara katılabileceğini, iki kursa katılan öğrencinin, iki haftada toplam 40 saat ders alabileceğini belitti.

Bakanlıkça Matematik dersleri için "Matematik ile Eğlenceli Kış", İngilizce dersleri için "Winter Fun with English" olmak üzere dijital ortamdaki 2 yeni dergi, ayrıca ilköğretim düzeyinde öğrencilerin hem matematik hem de İngilizce kurslarında çok yönlü gelişimlerinin sağlanması amacıyla videolar ve etkileşimli içerikler hazırlandığını belirten İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, Bilim ve Sanat Merkezleri'nde de (BİLSEM) çeşitli alanlarda "Kış kursları" kapsamında kurslar açıldığını belirtti. Bir öğrencinin, en fazla iki farklı atölye veya ders grubundan BİLSEM kurslarına devam edebildiğini, haftalık 16, toplam 32 saat atölyelere katılabileceğini belirtti.
Merve KİRAZ