Ülkemizde meydana gelen Asrın Felaketinden sonra hala bazı illerde depremler meydana gelmekte ve yeniden büyük depremlerin gerçekleşebileceği iller bilimcilerin tahmini doğrultusunda sürekli uyarılmakta. Uyarılarda ilk sıralarda yer alan Erzincan depreme hazırlık çalışmaları yürütüyor. Bu kapsamda Erzincan’da Deprem Teknolojileri Enstitüsü Araştırma toplantısı düzenlendi.

EBYÜ toplantı salonunda düzenlenen toplantıya, Vali Vekili Mehmet Deniz Arabacı, 3’üncü Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, ilgili kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri ile konularında uzman akademik personeller katıldı.

Erzincan'da depoda çıkan yangın hasara neden oldu Erzincan'da depoda çıkan yangın hasara neden oldu

Toplantıda, Deprem Teknolojileri Enstitüsü tarafından Erzincan genelinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verilerek, il genelinde yürütülen imar çalışmalarındaki denetimler ve alınacak tedbirlerin yanı sıra, müdahale ve mücadele çalışmaları ile ilgili hazırlanan raporlar görüşüldü. Toplantıda ayrıca diğer üniversitelerin konularında uzman akademisyenleri tarafından sinevizyon üzerinden katılımcılara çeşitli sunum ve bilgilendirmeler yapıldı.

Meydana geleceği tahmin edilen  depremlerle ilgili çalışmalar devamlılığını sürdürecek.

Merve KİRAZ