Lezzetli bir yoğurdun sırrı, sadece tadında değil, aynı zamanda kıvamında da gizli... Peki, yoğurt mayalamanın incelikleri neler?

A-101'de satışa sunulan olan Viomi V5 Pro Akıllı Robot Süpürge alınır mı? Gerçek Kullanıcı Yorumları A-101'de satışa sunulan olan Viomi V5 Pro Akıllı Robot Süpürge alınır mı? Gerçek Kullanıcı Yorumları

Klasik mayalama

Malzemeler:

  • 1 litre süt
  • Yoğurt mayası veya 1 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı:

Uygun bir tencereye sütü alın. Ocağı yüksek ateşte açın ve sütü kaynatmaya başlayın. 

Süt kaynayınca, köpürmeye ve yükselmeye başlar. Bir çorba kaşığı yardımıyla sütü karıştırarak havalandırın. Bu işlemi 10 dakika boyunca devam ettirin. Böylece yoğurdun üzerinde kalın bir kaymak oluşur.

10 dakika sonra ateşi kısarak sütü kendi halinde 20 dakika daha kaynatın. Bu süreçte sütün sürekli kaynaması gerekir. Bu, yoğurdun daha sert olmasını sağlar.

Ardından sütün iyice soğumasını sağlayın. Mayalayacağınız zaman, sütü tekrar ocağa alın ve mayalama ısısına gelene kadar ısıtın. Mayalama ısısı için parmağınızı sütün içine batırın. Eğer 10’a kadar sayarken parmağınızı içinde tutabiliyorsanız, süt mayalanmaya hazır...

Mayalık ayırdığınız yoğurdu hafifçe çırparak sütün içine karıştırın. Bu sırada sütün üzerinde oluşan kaymağı bozmamaya dikkat edin.

Mayalaam yaptığınız tencereyi  3 tane sofra bezi veya benzer bir şeyle sararak, 7 saat boyunca mayalanmaya bırakın.

Süre sonunda yoğurdunuz hazır olacak...

Yoğurt mayalamanın püf noktaları

 Mümkünse günlük ve çiğ süt tercih edin. Çiğ süt, işlenmemiş olduğu için yoğurdunuzun daha kıvamlı ve lezzetli olmasını sağlar.

 Sütü kaynatırken kepçeyle yukardan aşağı dökerek sütü havalandırmak önemi bir aşama, es geçmeyin...

Mayalama sıcaklığını doğru ayarlamak gerekiyor. İdeal mayalama sıcaklığı 44-46 derece arasındaolduğunu unutmayın.

Kaliteli bir yoğurt mayası kullanın.

Genellikle mayalama işlemi 6-8 saat arasında tamamlanır. Bu süreyi mutlaka bekleyin. Aceleci davranmayın. 

Editör: Sena ERDOĞAN