Yaz mevsiminde tüketeceğiniz en iyi alternatiflerden biri  KAVUN Yaz mevsiminde tüketeceğiniz en iyi alternatiflerden biri KAVUN

Sağlıklı bebek gelişiminde annenin yeterli ve dengeli beslenmesi için önemli rol oynar. Anne adayı, bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimini tamamlayabilmesi için tüm besin gruplarından almalıdır. 

Ülkemizde "gebelik öncesi ve gebelik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenme", anne ve bebek ölümlerinde önemli bir yer tutuyor. Ülkemizde her yıl yaklaşık 1 milyon 400 bin doğum gerçekleşmektedir. Gebelik öncesi ve gebelik döneminde yetersiz ve dengesiz beslenme, anne ve bebek ölümlerine yol açan birçok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir. 

Uzmanlar konu ile ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı; “Sağlıklı bir hamileliği sürdürmek için her gün yaklaşık 300 ekstra kaloriye ihtiyaç vardır. Bu kaloriler dengeli bir protein, meyve, sebze ve kepekli tahıl diyetinden gelmelidir. Tatlılar ve yağlar minimumda tutulmalıdır. Sağlıklı ve dengeli bir diyet, mide bulantısı ve kabızlık gibi bazı hamilelik semptomlarını azaltmaya da yardımcı olabilir  . 

Sıvı alımı da gebelik beslenmesinin önemli bir parçasıdır. Hamilelik sırasında sıvı alımı için şu önerileri izleyin: 

Meyve suları ve çorbalardaki sıvılara ek olarak her gün birkaç bardak su içerek yeterli sıvıyı alabilirsiniz. Kafein ve yapay tatlandırıcı alımınızı kısıtlama konusunda sağlık uzmanınız veya ebenizle konuşun.  Her türlü alkolden kaçının.  Hamilelik sırasında sağlığınız ve bebek gelişimi için faydalı besinler; 

Sebzeler: Havuç, tatlı patates, kabak, ıspanak, pişmiş yeşillikler, domates ve kırmızı tatlı biber (A vitamini ve potasyum için) 

Meyveler: Kavun, tatlı özsu, mango, kuru erik, muz, kayısı, portakal ve kırmızı veya pembe greyfurt (potasyum için) 

Süt ürünleri: Yağsız veya az yağlı yoğurt, yağsız veya %1 süt, soya sütü (kalsiyum, potasyum, A ve D vitaminleri için) 

Tahıllar: Yemeye hazır tahıllar/pişmiş tahıllar (demir ve folik asit için) 

Proteinler: Fasulye ve bezelye; fındık ve tohumlar; yağsız sığır eti, kuzu eti ve domuz eti; somon, alabalık, ringa balığı, sardalye ve pollock.

Hamilelik sırasında aşağıdaki yiyecekleri yemekten kaçının; 

Pastörize edilmemiş süt ve pastörize edilmemiş sütle yapılan yiyecekler (beyaz peynir, fresco dahil yumuşak peynirler, Camembert, brie veya mavi damarlı peynirler - "pastörize sütle yapılmıştır" etiketi yoksa) 

Sosisli sandviçler , Çiğ ve az pişmiş deniz ürünleri, yumurta ve et. Çiğ balıkla yapılan suşi yemeyin (pişmiş suşi güvenlidir). Soğutulmuş ezme ve sürülebilir etler, soğutulmuş tütsülenmiş deniz ürünleri.

Folik Asitin Önemi 

ABD Halk Sağlığı Servisi, doğurganlık çağındaki tüm kadınların her gün 400 mikrogram (0,4 mg) folik asit tüketmesini önermektedir. Folik asit, aşağıdakilerde bulunan bir besindir: 

Bazı yeşil yapraklı sebzeler, çoğu çilek, fındık, fasulye, turunçgiller ve güçlendirilmiş kahvaltılık tahıllar, bazı vitamin takviyeleri. Folik asit, beyin ve omuriliğin doğum kusurları olan nöral tüp kusurları riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 

Editör: Merve Kiraz