HÜDA PAR Erzincan İl Başkanı Muhsin Barış ve beraberindeki heyet, kentteki esnafını ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Kentteki bir kısım esnafı ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinleyen İl Başkanı Barış, vatandaşlın sorunlarının çözümü için yetkililere seslendi.

Döviz kurundaki hareketlilik nedeniyle ciddi bir ekonomik sıkıntının yaşandığını belirten Barış, bu nedenle esnafın iş yapamaz hale geldiğini belirtti. Esnafın şikayetlerini aktaran Barış, Esnafımız iş yapamamaktan yakınıyor. Esnaf yapılan zamlardan olumsuz etkileniyor. Durum böyle olunca da esnaf iş yapamıyor. Tüketici artan ürün fiyatlarından rahatsız. Kimi esnafımız aldığı ürünlerin çek ve senedini ödemekte sıkıntı yaşıyor" dedi.

Mahalle muhtarı ve vatandaşların kendilerine ilettikleri sorun ve sıkıntıları da paylaşan Barış, "Araç park sorunu Erzincan için kritik bir sorun haline geldi. Araçlarını park etmek isteyen sürücülerin park yeri arayışı adeta çileye dönüştü. Yetersiz otopark nedeniyle sürücüler araçlarını yol kenarına park etmek zorunda kalıyor. Bu durum da trafiğin seyrini ve güvenliğini tehlikeye atıyor. Yer yer 3 şeritli yolun sadece bir şeridi kullanılabiliyor." dedi.

Kentteki metruk binaların vatandaşı ciddi manada tedirgin ettiğini belirten Barış, "Kızılay Mahallesi'ndeki evler kentsel dönüşüm nedeniyle uzun zamandır kullanılmıyor. Terk edilen ve harabeye dönüşen evler, çevrede yaşayan vatandaşları tedirgin ediyor. Vatandaşlar, kimliği belirsiz kişiler tarafından zaman zaman ateş yakıldığı, madde ve alkol bağımlıları tarafından evlerin mesken tutulduğunu iddia ediliyor. Mahalle sakinleri, okula gidip gelen çocukların yol güzergâhında olduğu için bu evlerin tamamen yıkılması veya mahalle bekçilerinin bu evlerdeki yasadışı madde kullanımı konusunda daha dikkatli olmasını istiyor." ifadelerini kullandı.

 Kızılay mahallesinde kentsel dönüşüm sebebiyle yıkılan evlerin yerine inşa edilen konutlar bitmek üzere. Evleri yıkılan hak sahipleri yeni konutlarda evlerine karşılık artan miktarı taksitle ödeyerek ev sahibi olabilecek. Ancak aylık taksitlerin çok yüksek olması , vatandaşı mağdur ediyor. Mevcut ekonomik şartlarda  bu taksitlerleri ödemenin imkânsız olduğunu belirten vatandaşlar vadenin genişletilerek taksitlerin düşürülmesini talep ediyor.

Hacca gidecek adaylar toplandı Hacca gidecek adaylar toplandı

Mahalle sakinlerinin kendilerine iletmiş olduğu diğer bir konunun ise Cuma namazındaki yoğunluk olduğunu söyleyen Barış, Camii-Kebir'de özellikle kış aylarında yağmur altında ve yağmurdan dolayı zeminde oluşan çamurunda namaz kılmak zorunda kaldıklarını aktardı. Barış, vatandaşların yetkililerden gerekli adımların atılmasını beklediklerini söyledi.