Erzincan Valiliği himayelerinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, modern tarım alanında  son 10 yılda yaptığı çalışmalarla Doğu Anadolu Bölgesinin tarım üssü olması yolunda önemli adımlar atıyor. Kentte 600 dönüm olan sera varlığının kısa süre içerisinde yarıdan fazla artırılarak 950 dönüme ulaşması hedefleniyor.

Erzincan'ın ilk jeotermal serasında üretilen domateslerin hasadına katılan Vali Hamza Aydoğdu, seracılık sektörünü daha ileri noktalara taşımak için çok ciddi çalışmalar yapıldığını aktardı.

Erzincan'ın tarım anlamında verimli topraklarının bulunduğunu ve seracılık sektörü bakımından da değerli olduğunun altını çizen Vali Aydoğdu, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün son 10 yılda yaptığı çalışmaların sonucunda 600 dönüm sera alanı oluşturulduğunu kaydetti.

Söz konusu sera alanlarının Doğu Anadolu Bölgesinde sera üretimi bazında 2. sırada yer aldığını aktaran Aydoğdu, şunları kaydetti:

 "İlimiz ekonomisi ve istihdamı açısından büyük önem taşıyan seracılık sektörünü daha ileri noktalara taşımak için çok ciddi çalışmalarımız oldu. Kemah yolu üzerindeki 500 dönümlük arazi Erzincan İl Özel İdaresi ve Erzincan Belediyesine tahsis edilmiş, bahse konu yerde kullanım alanları ve zorunlu yapı yerleri ayrıldıktan sonra 500 dönümlük Toplu Sera Bölgesi oluşturulmuştur.

ERZİNCAN - "Kemaliye Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri" başladı ERZİNCAN - "Kemaliye Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri" başladı

Bu alanlarla ilgili olarak, İl Özel İdaresi tarafından ihaleler yapılarak alt kiracılara verilmiş ve ilk gün itibarıyla bütün arsalarımız vatandaşlarımıza dağıtılmıştır. Haziran ayı içerisinde başlayacak 'IPARD 3 TKDK' hibe programı kapsamında vatandaşlarımız buradan, başvurarak desteklerini alacaklardır. İlimizde 600 dönüm olan sera varlığımız kısa bir süre içerisinde yarıdan fazla artırılarak 950 dönüme çıkacaktır. İnşallah burada da 700 kişinin üzerinde de bir istihdam sağlanacaktır."

Editör: Sena ERDOĞAN