Birçok kahve çeşidi var. Filtre kahvede bunlar arasında çok tüketilenlerden biri. Bazı kahveleri makine kullanmadan yapabileceğiniz gibi bazılarını makine olmadan asla yapamazsınız.  Peki makinesiz filtre kahve demleme yöntemleri var mı?  Filtre kahve yapımı makinesiz mümkün. Elektrikli makineler kullanmadan da çok lezzetli filtre kahveler yapabilirsiniz.

FİLTRE TORBALARI

Filtre kahve yapmanın bu en basit ve hızlı yolu diyebiliriz. Özellikle de elinizde ihtiyacınız olan kahve hazırlama ekipmanı yoksa bu yöntemle kolayca kahvenizi hazırlayabilirsiniz. Önce filtre kahve veya espresso için öğütülmüş kahvenizi kahve filtresinin içine yerleştirin. Orta bölümüne yerleştirirseniz paketlemeniz ve torba haline getirmeniz daha kolay olacaktır. Daha sonra filtreyi bohça haline getirin ve ip yardımıyla bağlayın. Bağladığınız torbayı fincanın içine yerleştirin. Kaynattığınız suyu yavaş bir şekilde torbanın üstüne dökün. Kahveniz yaklaşık 4-5 dakika içerisinde demlenecek.

FİLTRE TUTUCUSU

Bu yöntem için bir filtre tutucusuna ihtiyacınız var.

Filtre tutucusunun içerisine kahve filtresini taktıktan sonra tutucuyu fincanınızın üstüne yerleştirin. Öğütülmüş kahveyi kahve filtresinin ortasında yerleştirin. Önceden kaynattığınız suyu yavaş bir şekilde ve dairesel hareketlerle öğütülmüş kahvenin üstüne dökün. İşlemi ne kadar yavaş yaparsanız kahvenizin tadı o kadar yoğun olur. Suyu dairesel hareketlerle kahvenin üzerinde gezdirerek dökmek ise suyun tüm kahveye ulaşmasını ve aromasının ortaya çıkmasını sağlayacak. Kahve aromaları çekirdeğin içinde saklı olduğundan öğütülme şekli önemlidir. Filtre kahve yapmak için kahvenin orta incelikte çekilmiş olması en makbulüdür. Böylece kahveniz daha aromatik olur.

ŞOK 17 Temmuz Katalogunda inanılmaz indirimler! Buhar Temizleyici, Halı Koltuk Yıkama Makinesi, Spim Mop, Duş başlığı.. ŞOK 17 Temmuz Katalogunda inanılmaz indirimler! Buhar Temizleyici, Halı Koltuk Yıkama Makinesi, Spim Mop, Duş başlığı..

FRENC PRESS YÖNTEMİ

Makinesiz filtre kahve yapmanın en kolay yolu French Press kullanarak yapmak. Önce öğütülmüş kahveyi French Presse yerleştirin. Kaynattığınız suyu kahvenin üstüne dökün.4-5 dakika bekleyin ve bastırın. İşte bu kadar kolay. Evde makinesi olmadan filtre kahve yapma yollarını anlattık. Tabiî ki yine de ihtiyacınız olan materyaller var ancak makine olmadan bu yöntemlerle kahvenizi yapabilirsiniz.

Editör: Yasemin Dülgeroglu