Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında okutulacak seçmeli dersleri tercih süreci 3 Ocak 2022 tarihinde başladı. Ders tercihleri 21 Ocak 2022 tarihinde sona erecek. Ders tercihlerinin son durumunun değerlendirilmesi noktasında Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, İl Müftüsü Burhan Çakır, okul müdürleri ve İmam Hatipler ile bir araya geldiler.

Konu ile ilgili konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, “Milli Eğitim bakanlığı Din Eğitimi Genel Müdürlüğünün Çevre buluşmaları adı altında ülke genelinde tertip etmiş olduğu bu buluşmaya katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim. Malumunuz çevre buluşması en yakından başlar. Bizim en yakınımız il müftülüğümüz. Fakat etkilerinin istenilen düzeyde olması birbirine yakın olan bu çevrelerin çok yakın çalışması ile mümkün olabilir. Bugün bu imkân ver, bugün bu fırsat var, her şey var, bizlerden istenen sadece biraz daha fazla gayret.

YAKIN ÇEVREMİZİ DAVET EDELİM

Bu toplantılarımızın temel amacı Öğrencilerimizin imam hatip okullarımıza kayıt olmaları ve Erzincan olarak Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Siyer gibi ders tercihlerinde Türkiye ortalamasının çok altındayız. Bu il olarak bize yakışmıyor, Bu ne eğitim ordumuza ne de burada bizlere en yakın olan müftülük ve Diyanet personeli olan arkadaşlarımıza yakışmıyor. Seçmeli ders tercihleri bu Cuma son gün. Milli Eğitim müdürlüğü olarak broşürlerimiz dağıttık, sizlerden istirhamımız cami cemaatimiz ve yakın çevremizi kalan birkaç gün içerisinde velilerle, cami cemaatimiz, esnafımız yakınımızda kim varsa davet edelim.

Özellikle Kur’an okumayı bilmeyen öğrenci ve genç çocuğumuz kalmasın diyen İl Milli Eğitim müdürü Gün, “ders tercihlerinde tabi ki diğer derslerde önemli. Sayın İl Müftümüzden ricamız ilçelerde de gerekli duyurular yapılmalı bu önemli.

Erzincan ilimizde Hafızlık Proje Okulu olduğunu ve 300 den fazla mezun, 248 mevcut ve 178 hafızlık sürecini sürdüren öğrencilerin olduğunu söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Gün, bu konu bizim için önemli. Hafızlığa özendirilme noktasında sizlerden ciddi destekler bekliyoruz.

DİYANET GENÇLİK MERKEZİ İLE ORTAK ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Ayrıca Çevreme duyarlıyım, Değerlerime sahip çıkıyorum projesi kapsamında okullarımızın Diyanet Gençlik merkezi ile çalışmaları var. Bizler gençlerimizi ne kadar fazla bu merkezlerimize yönlendirebilirsek ve gençlerimizin oraların havasından istifade ederlerse iyi netice olmak bir o kadar güzel olur. 15 tatil sürecinde öğrencilerin gençlik merkezinde ders çalışma ortamları da olacak. Bu konu önemli, gençlerimizin kahve ve kafeteryalardan ziyade buralarda zaman geçirmeleri de önemli. İlimizden 11 Bin den fazla öğrencimiz Kesişme Eren filmini izlemek için talep geldi. Dün izledik salondan ayrılanların tamamı gözyaşlarıyla ayrıldı. Bazı şeyleri anlatma noktasında sanat önemli. Daha çok çalışma yapmamız lazım” dedi.

CAMİLERİMİZDE VE KUR’AN KURSLARIMIZDA DİN EĞİTİMİ VERMEKTEYİZ

İl Müftüsü Burhan Çakır ise konuşmasında, “burada olmamızın gayesi belli. Bizlerinde en yakın çalışma kurumumuz Milli Eğitim. Bizlerde eğitimciyiz, bizde toplumumuza hem camilerimiz de hem de Kur’an kurslarımızda din eğitimi vermekteyiz. Bizlerin özellikle sahip olduğumuz kitle daha çok büyüklere hitap ettiği için il milli eğitim müdürümüzün değindiği konular bizler için de çok önemli. Bizler toplumun rehberleri, önderleriyiz, bizler topluma yöne vereceğiz, toplum bizlerin arkasından gelecek, bizler toplumun arkasından gitmeyeceğiz. Toplumumuz bize tabi olacak. Bunu inşallah hep beraber yapacağız.

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Geleceğe, Allah’ı bile Peygamber’ini tanıyan, Kuran ile bir neslin yetişmesi için çalışmamız lazım. Peygamber Efendimizin(S.A.V) hadisi şerifi “kim bir hayır için vesile olursa, aracı olursa o hayrı işlemiş gibidir” Bizler evlatlarımızı din öğretimi alarak yetiştirebiliyorsak ne mutlu bizlere. Hayırlı evladın her hayır işlemesinde o hayırdan bizlere de sevap yazılacaktır. Bizlerde İl Müftülüğü olarak Bu konularda bizler elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz toplantımızda da bu konuları zaten ele aldık. Allah hepinizden Razı olsun. Allah yar ve yardımcınız olsun” dedi.

Erzincan Anadolu İmam Hatip Lisesi Yemekhanesinde gerçekleştirilen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, İl Müftüsü Burhan Çakır, İl Milli Eğitim Şube müdürü Fikret Ayaz, EDEP İl Koordinatörü Hasan Çakmak, İmam Hatip ortaokul ve Lise okul müdürleri, Erzincan’da görev yapan İmam Hatipler katıldı.