İSTANBUL (AA) - Bilgiçler Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Emre Bilgiç, yatırımcıların ticari gayrimenkul yatırımına yöneldiklerini, yüksek gelir potansiyelinin ve uzun vadeli stabil gelir avantajının enflasyonist dönemlerde yatırımcılara cazip geldiğini bildirdi.

Bilgiçler Yapı'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu enflasyonist ortamda, yatırımcılar karlı ve güvenli yatırım araçlarına yönelmeye başladı. Kriz ortamlarında en güvenli liman olarak bilinen, yatırımın geri dönüşü ve karlılığı olarak makul bir seçim olan gayrimenkul sektöründe, konut satış rakamlarında düşüş yaşanırken, ticari gayrimenkul üreten markalı projelerde hareketlilik devam ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bilgiçler Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Emre Bilgiç, özellikle yatırımcıların ticari gayrimenkul yatırımına yöneldiklerini belirterek, "Yüksek gelir potansiyeli, uzun vadeli stabil gelir avantajı, enflasyonist dönemlerde yatırımcılara cazip geliyor. Ofis ve dükkan yatırımlarının 'yeniden inşa edilme' avantajını da mevcut. Bir dükkan veya ofis satın aldığınızda kiracılarınızın her biri mülkünüzü yeniden inşa ediyor. Konut gibi zarar görmesi yerine sürekli yenilenerek, değerleniyor." ifadelerini kullandı.

- "İstanbul’da ticari ünite ihtiyacı artarak devam edecek"

Elektrikli otomobil satışlarında tüketiciyi koruyan yeni düzenleme yürürlüğe girdi Elektrikli otomobil satışlarında tüketiciyi koruyan yeni düzenleme yürürlüğe girdi

İstanbul’da ticaret devam ettiği sürece, gayrimenkul sektörünün hareketliliğinin bitmeyeceğini aktaran Bilgiç, “Bazı dönemlerde yavaşlama olsa da Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektöründe yavaşlama olmayacaktır. Talebin azalmasını beklemiyorum. İstanbul ticaretin kalbi. Bu metropol şehrimizin ticari alanlarının yenilenme ihtiyacını her zaman vurguluyoruz. Bu ihtiyaca karşı olarak, esnafımız da gayrimenkul yatırımcısının yanında, iş hayatını yenileme ihtiyacı duyuyor. Ticaretimizi hızlandıracak, zamandan tasarruf edilebilecek yenilenmiş yapılara ihtiyaçları var." değerlendirmesinde bulundu.

Bilgiç, Ticari gayrimenkul tecrübesi olmayan müteahhitler tarafından yenilenen ticari ünitelerin ihtiyaçlara cevap vermediğini bildirerek, şunları kaydetti:

"Ticari gayrimenkul satın alırken, amortisman süreleri gibi ekonomik noktalara önem verildiği kadar, mimari çözümlere de dikkat edilmesi gerekiyor. Ticari ünitelerde fonksiyonellik, teslim sonrası yönetim gibi detaylar önemli. Eğer bir dükkan satın alınıyorsa burada tavan yüksekliği, giriş-çıkış imkanları, depo alanları gibi ayrıntılar önemliyken, ofis satın alınırken modüler yapıya elverişli mimariden concierge hizmetlerine kadar avantajlar önemli hale geliyor. Bu sebeple, tecrübeli markalı projeler ağırlıklı olarak tercih ediliyor. Bayrampaşa’da inşasına başladığımız AKTİM Çarşı-Ofis projesinin tasarımının da ihtiyaçlara yönelik yapılıyor. Ticari gayrimenkul üretmek, konut üretmekten daha farklı olarak özen gösterilmesi gereken detaylara sahip. Konutta metrekareler, peyzaj ve sosyal donatılar önemliyken, ticari ünitelerde pek çok fonksiyonu aynı anda planlamak gerekiyor."

Bilgiçler Yapı’nın son projesi AKTİM Çarşı-Ofis 322 bağımsız bölümden oluşan ticari ünitelerden meydana geliyor. 24 ayda teslimi planlanan projede, tanıtım öncesi yüzde 23 oranında satış gerçekleştirildi.