AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odasınca (ETSO) düzenlenen üye buluşmaları toplantısında iş insanlarıyla bir araya geldi.

AK Parti Genel Başkanvekili Yıldırım, toplantıda yaptığı konuşmada, yaşanan olağanüstü şartları kullanan ve istismar edenlerin bulunduğunu, bir yandan "salgın belasının" yıkıcı etkisini azaltırken, bir yandan da her kesimden vatandaşın derdine derman olmak için Cumhurbaşkanı başta olmak üzere kabine ve meclisin mesai yaptığını belirtti.

Yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) sonra eski günlere dönmek için daha çok zamana ihtiyacın olduğunu ifade eden Yıldırım, "Gerçekçi konuşalım, samimi olalım. 'Pandemi öncesi günlere yarın geleceğiz, üç ay sonra geleceğiz' diyenler varsa bunlara itibar etmeyin." dedi.

Kovid-19'a rağmen Türkiye'nin ihracatının artmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Yıldırım, "Pandemide bütün ülkeler küçülürken biz en zor şartlarda 1,8 nasıl büyüdük? Bu yılın 3. çeyreğinde yüzde 22 büyüme ile dünyanın ikinci ülkesi nasıl olduk. Bunları düşünmemiz lazım, yeter mi? Yetmez. Çünkü hasar büyük. Bunun için zamana ihtiyacımız var. Boş durmuyoruz, en az iki sefer çeşitli toplumsal kesimlerin özellikle iş aleminin sorunlarını çözecek, işlerini kolaylaştıracak, yüklerini hafiflettirecek kararlar aldık. Bütün imkansızlıklara rağmen bunları yaptık yapmaya da devam edeceğiz." diye konuştu.

- "Sorunları torunlara bırakmadık"

Dünyanın kriz içerisinde olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bu dünyanın krizi, enflasyon ile ilgili sıkıntımız var, faizlerle ilgili sıkıntımız var. Özellikle gıda başta olmak üzere fiyatlarla ilgili sıkıntımız var. Dolar kuru ile ilgili sıkıntımız var veya yabancı paralarla ilgili sıkıntımız var, bunların farkındayız. Ama şunu unutmayalım normal şartlardan geçmiyoruz. Başka ülkelerde buna benzer sıkıntılar, bizim en az 2 katımız 3 katımız. Bunu şunun için söylemiyorum 'yani orada var bizde de var ne yapalım' böyle deme lüksümüz yok. Biz milletimizden mesulüz, milletimizin sorunlarını çözmeye memuruz. 20 yıldır hep bunu yaptık, sorunları torunlara bırakmadık. Sorunların üstüne, üstüne gittik ve çözdük."

Kendilerini acımasızca eleştirenlerin ortaya bir çözüm önerisi getirmediğini dile getiren Yıldırım, eleştirip çözüm önerisi getirmeyenlerin de tek derdinin "Bunlar gitsin ne olursa olsun. Böyle bir anlayış Türkiye'ye hiçbir fayda getirmez. Bu millete bir fayda getirmez." ifadelerini kullandı.

- "Sanayide bugün çalıştıracak eleman bulamıyoruz"

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Kovid-19'a ilişkin son dönemde kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte ekonomide tekrar bir canlanmanın başladığını söyledi.

Kovid-19'a rağmen sanayideki olumlu etkileri aktaran Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Sanayi üretimimiz, pandemi öncesi seviyeyi yakaladı. Hatta sanayide bugün çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Türkiye'nin çeşitli illerinden şikayetler gelmeye başladı. İhracatımız Allah nasip ederse ilk defa tarihimizde bu yıl sonu, Türk özel sektörü sayesinde 40 milyar dolar artarak bir yılda 220 milyar doları bulmuş olacak. Hizmet sektörleri yeterli desteği alamadığı için henüz tam olarak toparlanmayı sağlayamadık. Ticaret ve turizm yavaş yavaş toparlanmaya başladı. Tarım ve hayvancılıkta, yakıt, gübre ve yem gibi girdi maliyetlerindeki yüksek artışlar sıkıntıya yol açıyor."

Hisarcıklıoğlu, pandemi döneminde bütün dünyanın gıda, tarım ve hayvancılığın nasıl stratejik bir sektör olduğunu bir kez daha gördüğünü belirterek, sektör temsilcilerinden gıda, tarım ve hayvancılık işini ihmal etmemelerini istedi.

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Tanoğlu da odanın faaliyetleri hakkında bilgiler aktardı.

Programa, Erzincan Valisi Mehmet Makas, Belediye Başkanı Bekir Aksun ile siyasiler ve iş insanları katıldı.