Türkiye 'doğal gaz hub'ı olma yolunda_1280x902

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Memmedov, TANAP Projesi'nin kapasitesinin arttığına işaret ederek, "Bu yıl Türkiye'ye 10,2 milyar metreküp, Avrupa'ya 12 milyar metreküp olmak üzere 22,2 milyar metreküp gaz ihraç edilmesi bekleniyor." dedi.

Jeep Avenger'a "En İyi Yenilikçi Tasarım Ödülü" Jeep Avenger'a "En İyi Yenilikçi Tasarım Ödülü"

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, Türkiye ile Azerbaycan'ın enerji alanındaki işbirliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Azerbaycan'dan Türkiye ve Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatı için inşa edilen ve 12 Haziran 2018'de faaliyete başlayan TANAP'ın, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı ile entegre edilmesiyle Hazar Denizi'ni Türkiye ile birleştirdiklerini dile getiren Memmedov, projenin Türkiye'nin enerji güvenliğini pekiştirdiğini ve Azerbaycan'ın yurt dışına gaz satışına olanak sağladığını aktardı. TANAP'ın faaliyete başlamasından bu yana Türkiye'ye 22, Avrupa'ya 24 milyar metreküp olmak üzere toplam 46 milyar metreküp gaz taşındığını vurgulayan Memmedov, "Yeni rakamlara bakacak olursak hacmin büyük ölçüde arttığını görebiliriz. Bu yıl TANAP ile Türkiye'ye 10,2 milyar metreküp, Avrupa'ya 12 milyar metreküp olmak üzere 22,2 milyar metreküp gaz ihraç edilmesi bekleniyor. TANAP'ın önümüzdeki yıllarda iletim kapasitesinin mevcut 16 milyar metreküpten, iki katına çıkarılması planı, Türkiye'nin bir 'doğal gaz hub'ına dönüşmesine önemli katkı sağlayacaktır" diye konuştu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun "Doğal Gaz Piyasası 2022 Yılı Sektör Raporu"na göre Azerbaycan'ın Türkiye'ye gaz sevkiyatı 2022'de 8 milyar 705 milyon metreküp seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu gaz sevkiyatının bu yıl 10.2 milyar metreküpe çıkarılması yıllık bazda yaklaşık 1.5 milyar metreküp artış anlamına geliyor.

NOT: Doğal gaz hub'ı, genel olarak, doğal gazın üretim ve üretim sonrası taşınması, borularla aktarılmayacaksa sıvılaştırılması, satılması gibi süreçleri sırasında devreye giren bir dağıtım merkezidir ve bir nevi borsa işlevi görmektedir.