ŞOK'a Kurutmalı Çamaşır Makinesi Geliyor!  ŞOK Aktüel Ürün Katalogları Yayında! ŞOK'a Kurutmalı Çamaşır Makinesi Geliyor! ŞOK Aktüel Ürün Katalogları Yayında!

Çekingenlik, endişe ve kendine güvensizlik hissi ile kişiler; kendilerini ifade ederken, önemli bir iş görüşmesindeyken veya sahne performansı sunarken zor anlar yaşayabiliyor.

Özgüven ve cesaret hayatın her alanında önem arz ediyor. Tabiri caizse utangaçlık insan hayatını bazen baltalayabiliyor.

Peki, utangaç duygusundan kurtulma yolları neler?

1- Kendiniz için küçük adımlar atın. İlk olarak topluluk önünde konuşmayın ancak iş arkadaşlarınız veya aile bireylerinizle sık sık sohbet edin.

2- Utangaçlığınız başarınızın önüne geçiyorsa, kişisel gelişiminize önem verin.  Güçlü yönlerinizi keşfetmek, kendinize olan güven duygunuzu artırır.

3-İnsanlar yaptığınız her harekete dikkat etmiyor. Herkesin size baktığını düşünmeyi bırakın.

4- İçinizdeki eleştirmenin sizi eleştirmesine izin vermeyin. Yani kendinizi sabote etmeyin ya da sosyal durumlardan kaçınmayın.

5- Aksaklıkları kabullenin. Herhangi bir aksilik yaşamak hayatın olağan durumu olduğunu kabul edin. Bunun bir son olmadığına ikna olun.

6- Sosyal ortamda beden diliniz değişiyor mu? İnsanlarla göz teması kurmakta zorlanıyor musunuz? Ne zaman utangaç hissetmeye başladığınızı belirleyin

7- Neden utangaç olduğunuzu anlayın.

 8- Utangaçlığınızı tetikleyen şüphe, düşük öz-değer duygusu veya kaygı yoğunluğu yaşıyorsanız uzmandan destek alın.

Özetle;

  • Nedenini tanımlayın
  • Sizi sosyalleşmekten alıkoyan olumsuz düşünceleri yeniden çerçeveleyin
  • Sosyal kaygıdan kaynaklanan fiziksel semptomları yönetin
  • Sosyal durumların üstesinden gelmek için stratejiler geliştirin


 

 

 

Editör: Sena ERDOĞAN