Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ekipleri, il genelinde verim alınan üzüm bağlarında ölü kol hastalığı ile ilgili çiftçilere uygulamalı eğitim veriyor.
Çağlayan beldesinde Binali Pekin’e ait üzüm bağında “ölü kol” olarak bilinen ve sonuçta tüm asmayı kuruttuğu için ekonomik zarara yol açan hastalıkla ilgili olarak uygulamalı eğitim veriliyor Tarım İl Müdürlüğü, Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ile Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün mühendisleri tarafından yapılan uygulamalı eğitimlerde konuşan Bitki Sağlığı Şube Müdürü Özcan Tekin, üretici ve çiftçilere uygulamalı olarak verilen pratik eğitimlerin teorik eğitimlerden daha verimli olduğunu söyledi.

Tekin hastalığın belirtilerini şöyle açıkladı: “Ölü kol hastalığı uygun iklim şartlarında bağ alanlarında oldukça önemli ve kalıcı zararlara neden olmaktadır. Hastalık asmanın toprak üstü bölümünün tamamında zarar oluşturmaktadır. Yapraklarda kenarları sarı bir kuşakla çevrili, küçük koyu kahverengi lekeler meydana getirir. Yapraklar sararır, buruşur, kenarları yırtılır, küçük kalır, şekli bozulur ve bazı yaprak bölümleri ölür. Şiddetli enfekte olmuş yapraklar genellikle gelişemez ve erken dökülür. Yeni oluşan sürgünlerin ilk boğum aralarında koyu kahve-siyah renkli boyuna lekeler gelişir. Bu lekeler gelişerek birleşir ve sürgünlerin odun dokusuna inebilen derin çatlaklar oluşur. Şiddetli enfeksiyonlarda sürgün kurumalarına neden olur. Hastalığın en tipik belirtisi asmanın iki yaşlı çubuklarında beyazlaşma ve bu kısımlar üzerinde siyah noktacıklar şeklinde piknidyum oluşumudur."

Ölü Kol Hastalığıyla Mücadele

Tekin Bu hastalığın mücadelesinin bir kaç biçimde yapılması gerektiğini belirtti.

"Kültürel mücadele: Bağlarda hava dolaşımını ve ışık nüfuzunu artıracak kültürel uygulamaların yapılması ıslaklık süresini azaltarak hastalığın kontrolünde faydalı olmaktadır. Kış budaması sırasında hastalık belirtisi gösteren çubuklar dipten kesilerek çıkarılmalıdır. Budama artıkları bağın içinde ya da yakınında bırakılmamalı, uzaklaştırılıp yakılmalıdır. Budama sırasında kullanılan aletler yüzde 10’luk çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir. Hasta asmalardan üretim materyali alınmamalıdır.
‘Kimyasal mücadele’
Kış ilaçlaması: Budamadan sonra gözler uyanmadan hemen önce yapılmalıdır. 

Yaz ilaçlaması: Vejetasyon döneminde aşağıdaki programa göre yapılır.
İlaçlama: Sürgünler 2-3 cm olduğunda,
İlaçlama: Sürgünler 8-10 cm olduğunda,
İlaçlama: Sürgünler 25-30 cm olduğunda yapılmalıdır.
Hastalıkla mücadelede kullanılan kimyasallar sadece koruyucu niteliktedir ve herhangi bir iyileştirici özelliği bulunmamaktadır. Bu nedenle ilaçların enfeksiyon öncesinde koruyucu olarak uygulanması hastalığın kontrolünde kritik önem taşımaktadır” şeklinde konuştu. 

HABERİN FOTOĞRAFLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ