Sivas’ın Zara ilçesine uzaklığı yaklaşık 50 kilometre olan Gölbaşı köyü, içerisinde bulundurduğu göl ile adından söz ettiriyor. Göl görüntüsü kadar sahip olduğu diğer doğal özellikleri ile de dikkat çekiyor. Doğal güzelliği ile mest eden göl içerisinde bulunan adacıklar rüzgarın etkisi ile hareket ederek yer değiştiriyor. Köy sakinleri bazen gölün yüzeyinin açık yeşil renkli yosunlarla kaplandığını belirtip, gölün tanıtımı içinin temizlenmesini ve çevresinin düzenlenmesini istiyorlar.

“İçeresinde bulunan adacıklar hareket ederek yüzüyor”
Gölbaşı köyü sakinlerinden Şerif Bektaş, gölün içerisindeki adacıkların hareket ederek yüzdüğünden bahsederek, “Gölün dibi çamur olduğu için ve içeresinde yılanlar olduğu için yüzülmüyor. İçeresinde bulunan adacıklar hareket ederek yüzüyor. Çevre düzenlemesi yapılıp etrafı güzelleştirilirse bizim için güzel olur” dedi.

Tarihin sıfır noktasında heyecanlandıran keşifler; İlk boyalı heykel bulundu Tarihin sıfır noktasında heyecanlandıran keşifler; İlk boyalı heykel bulundu

“Bu gölün turistlere açılması için temizlenmesi gerekiyor”
Köy sakinlerinden Ahmet Vural, gölün turistlik bir yer olması için çevre düzenlenmesinin yapılması gerektiğinden bahsederek, “Çok önceden balık tutuluyordu ama şimdi kalmadı. Bu gölün turistlere açılması için temizlenmesi gerekiyor. Adacıklar normalde kıyılarda duruyor ama rüzgar estiğinde suda yüzmeye başlıyorlar” diye konuştu.

Fotoğraf galerisi için TIKLAYIN

Kaynak: İHA