Çin'in Tianjin kentinde 2024 Dünya İçten Yanmalı Motorlar Kongresi'nde sektörün en son teknolojik gelişmeleri sergilendi. Etkinlikte Çinli firma Weichai Poweryüzde 53,09'luk içsel termal verimliliğe sahip dünyanın ilk dizel motorunu tanıttı. 

Uluslararası test kuruluşu olan TÜV SÜD ve Çin Otomotiv Teknolojisi ve Araştırma Merkezi tarafından resmi olarak onaylanan motorun verimlilik seviyesinin dünya rekoru olduğu belirtildi.

Önceki başarılarını temel alan Weichai Power'ın araştırma ekibi, yanma, hava girişi, yakıt dağıtımı ve sürtünme olmak üzere dört kritik sistemi daha da iyileştirdi. Bu iyileştirmelerle birlikte dünya çapında ilk kez yüzde 53 termal verimlilik bariyeri aşıldı. Araştırmacılar bu başarının, bir insanın 100 metre yarışını dokuz saniyenin altında koşmasıyla kıyaslanabilir olduğunu iddia ediyor.

Weichai Power, yeni motorlarının piyasadaki yüzde 45-46 termal verimlilik seviyesine sahip ana akım motorlara göre dizel motorun ekonomisini yaklaşık yüzde 14 artıracağını söylüyor. Firmaya göre bu gelişme, yıllık yaklaşık 31 milyon ton yakıt tasarrufu ve emisyonlarda yaklaşık 97 milyon ton CO2 azaltımı anlamına geliyor. 

A-101'de satışa sunulan Kiwi Koltuk ve Halı Yıkama Makinesi Alınır mı? Gerçek Kullanıcı Yorumları A-101'de satışa sunulan Kiwi Koltuk ve Halı Yıkama Makinesi Alınır mı? Gerçek Kullanıcı Yorumları

Şirket daha sofistike örnekler de veriyor. Yeni motor ile yılda 250.000 kilometre yol kat eden ağır hizmet tipi bir traktör her yıl yaklaşık 12.000 litre dizel yakıt tasarrufu sağlayabilir. 

Editör: Sena ERDOĞAN