Sanal gerçeklik gözlükleri, oyun ve eğlence alanlarında giderek daha popüler hale geliyor. Standart başa takılan ekranlardan (HMD) daha hafif ve daha rahat oluyorlar. Çoğunda bir dizi etkileşimli özellik bulunuyor. Bunlara örnek olarak ses, video ve kafa takibi verilebilir. Bu gözlükler, iki görüntü gösterdikleri için bir çift 3D gözlüğe benzer şekilde davranıyor. Sıradan gözlükler tek bir görüntü gösteriyor ancak 3D ve sanal gerçeklik gözlükleri, her bir göz için bir tane olmak üzere iki görüntü gösteren polarize lensler içeriyor. Bu gözlüklerin daha gelişmiş versiyonları kafa takip sistemleri içeriyor.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nerelerde Kullanılabilir?

1- Eğitim

2- Alışveriş ve E-Ticaret

3- Uzay

4- Otomotiv İmalatı

5- Sağlık

6- Meditasyon

7- Turizm

8- Askeri Eğitim

9- Mahkeme Salonları

10- Müzeler

11- Canlı Etkinlikler

12- Filmler

13- Sosyal Medya

14- İş Hayatı

15- Sanat

1. Apple Vision Pro  3500 dolar (107.076 TL)

Apple Vision Pro 1280X720-1

Apple Vision Pro, dijital içeriklerin fiziksel alanınızla harmanlandığı, hem sanal hem de renk geçişli Karma Gerçeklik deneyimleri sağlayan mekansal bilgisayardır. Göz takibi, el takibi ve sesli komutlarla kullanılabilen Vision Pro, gündelik uygulamaların kullanımı, çalışma ve eğlence için tasarlanmıştır. Apple, 2024 yılı başında Vision Pro'yu piyasaya sürmesiyle beraber, "Mekansal Bilgisayar / Mekansal Bilgi İşlem" tanımlarını tercih etti.

VR oyunlarında tam kontrol için gereken iki kumanda mevcut değildir. Bu nedenle şimdilik oyun için tasarlandığı söylenemez. Bluetooth oyun kumandası bağlanarak iki boyutlu sanal ekranda oyunlar oynanabilir. Ayrıca el takibi ile karma gerçeklik oyunları oynanabilir.

Uygulamalar - Uygulamalarınız alanınızda yaşar.

Apple Vision Pro ile sevdiğiniz uygulamaları kullanma şeklinizi dönüştüren sonsuz bir tuvale sahip olursunuz. Uygulamaları istediğiniz yerde düzenleyin ve bunları mükemmel boyuta ölçeklendirerek hayallerinizdeki çalışma alanını gerçeğe dönüştürün; üstelik tüm bunları yaparken etrafınızdaki dünyada var olun. Safari'de web'e göz atın, Notes'ta yapılacaklar listesi oluşturun, Mesajlar'da sohbet edin ve bir bakışta bunlar arasında sorunsuzca geçiş yapın.

Her bir göz için 4K TV'den daha fazla piksel.

Özel mikro-OLED ekran sistemi, 23 milyon piksele sahiptir ve çarpıcı çözünürlük ve renkler sunar. Özel olarak tasarlanmış üç öğeli mercek, baktığınız her yerde bir ekran olduğu hissini yaratır.

Apple'ın şimdiye kadarki en gelişmiş Mekansal Ses sistemi

Her kulağın yanına yerleştirilen çift sürücülü ses bölmeleri, kişiselleştirilmiş ses sunarken etrafınızdakileri duymanıza da olanak tanır. Mekansal Ses, seslerin çevrenizden geliyormuş gibi hissetmesini sağlar. Ses ışın izleme, sesi alanınıza uyarlamak ve eşleştirmek için odanızın akustik özelliklerini analiz eder. Apple Vision Pro ile kulaklık kullanmak istiyorsanız USB-C'li AirPods Pro (2. nesil), her iki cihazda da H2 çipinin etkinleştirdiği ultra düşük gecikmeli Kayıpsız Ses özelliğiyle mükemmel bir deneyim sunar.

Isı sebebiyle bilgisayarlarınızın bozulmasını önleyecek soğutucu önerileri Isı sebebiyle bilgisayarlarınızın bozulmasını önleyecek soğutucu önerileri

Duyarlı, hassas göz takibi.

LED'lerden ve kızılötesi kameralardan oluşan yüksek performanslı göz izleme sistemi, her göze görünmez ışık desenleri yansıtır. Bu gelişmiş sistem, herhangi bir kontrol cihazını tutmanıza gerek kalmadan son derece hassas giriş sağlar, böylece öğeleri yalnızca onlara bakarak doğru şekilde seçebilirsiniz.

Gelişmiş bir sensör dizisi.

Bir çift yüksek çözünürlüklü kamera, ekranlara saniyede bir milyardan fazla piksel aktararak etrafınızdaki dünyayı net bir şekilde görebilmenizi sağlar. Sistem aynı zamanda hassas kafa ve el takibi ve gerçek zamanlı 3D haritalama sağlamaya yardımcı olurken, aynı zamanda çok çeşitli konumlardan el hareketlerinizi anlıyor.

Çift çip performansı

Benzersiz çift çip tasarımı, Apple Vision Pro'da mekansal deneyimlere olanak tanıyor. Güçlü M2  çip aynı anda VisionOS'u çalıştırır, gelişmiş bilgisayarlı görüntü algoritmalarını yürütür ve inanılmaz verimlilikle çarpıcı grafikler sunar. Yepyeni R1  çipi ise özellikle kameralardan, sensörlerden ve mikrofonlardan gelen girdileri işlemek, görüntüleri 12 milisaniye içinde ekranlara aktarmak ve neredeyse gecikmesiz, gerçek zamanlı dünya görüntüsü sağlamak üzere tasarlanmıştır.

2. Oculus Quest 2 250 dolar (14.499 TL)

Oculus Quest 2 960X960

Göz Başına Çözünürlük: 1832x1920

Toplam Çözünürlük: 3664x1920

Ram: 6 GB

İşlemci: Qualcomm Snapdragon XR2

Dahili Bellek: 128 GB

Dahili Hoparlör: Var

Dahili Mikrofon: Var

Portlar: USB Type-C, 3.5mm Kulaklık Girişi
Kablo Uzunluğu: 1 metre

Ağırlığı: 503gr

Boyutları: 191.5x102x142.5mm

Pil Gücü Nedir?

Oculus Quest 2, şarjı full iken oyunlarda 2 saat, filmlerde ise 3 saate kadar dayanmaktadır. Ayrıca mobil uygulamasından da kontrol edebilirsiniz.

Oculus Quest 2 Paket İçeriği:

 Sanal Gerçeklik Başlığı

2 x Touch Kumanda

Şarj Kablosu

2 x AA Pil

Güç Adaptörü

Gözlük Ara Parçası

3.Hp Reverb G2 599 dolar (41.118 TL)

Hp Reverb G2 960X960

HP'nin Valve ve Microsoft ile işbirliği yaparak geliştirdiği, pazardaki neredeyse en yüksek çözünürlüklü son tüketici sanal gerçeklik gözlüğüdür. Takip teknolojisi 6 DoF içten dışa izlemedir. PC VR gözlüğü olduğu için kablo ile bir bilgisayara bağlanarak çalışır. SteamVR'daki yüzlerce oyun ve uygulamayı destekler. HP Reverb Pro sürümüne göre iki kat daha iyi çözünürlük ve iki kat daha fazla piksel ile son derece hafif ve üstün performansıyla içeriklerinizi bir üst seviyeye taşıyın. Valve tarafından tasarlanmış yeni endüstri lideri lenslerle önceki nesile kıyasla daha yüksek netlik elde edebilirsiniz. Endüstri lideri Valve hoparlörlerle yüksek kaliteli ses deneyimi yaşayın. Kulaktan 10 mm mesafede durarak daha konforlu kullanım imkanı sağlar.

 Çözünürlük göz başına 2160x2160 pikseldir.

•      Ekran 2 x 2,89" LCD

•      Frekans 90 Hz

•      Ağırlık 0,49 kg'den başlar.(kablo hariç)

•      4 adet kameraya sahiptir.

•      İzleme mimarisi 6DoF

•      Mekanik IPD ayarı vardır.

•      Daha küçük ve daha ergonomik tasarımlı kumandalara sahiptir.

4.Sony Playstation VR2 599 dolar (24.000 TL)

Sony Playstation Vr2 1280X720

PlayStation VR2, bir önceki PS VR başlığının ikinci, yeni ve gelişmiş versiyonudur. PS5 uyumludur ve tek bir kablo ile bağlanarak kullanılır. Yeni Nesil Sanal Gerçeklik Oyunları PS5'in gücüyle gelen 4K HDR görseller, yeni sense teknolojisine sahip kontrolcüler ve en yeni oyunlarla yeni hisleri deneyimleyin.

Yeni Bir Gerçek Hissedin
PS VR2'nin devrim niteliğindeki yeni özelliklerinin, PlayStation VR2 Sense teknolojisiyle birlikte heyecan verici dünyalara nasıl taşıyabileceğini keşfedin.

4K HDR Ekran
PS5 uyumlu PS VR2 başlığındaki iki adet 2000 x 2040 OLED ekran, önceki PlayStation VR başlığının ürettiği çözünürlüğün 4 katından fazlasını sunar. 4K Yüksek dinamik aralıklı görseller ve 120 FPS'ye kadar netlikte nefes kesen VR ortamlarını deneyimleyin.

Gelişmiş Konfor
110 derecelik geniş görüş alanı ve hafif, iyi dengelenmiş fresnel lenslerle rahat oyun seanslarının keyfini çıkarın. Lens ayar kadranı, optimum ekran görüntüsü için lensler arasındaki aralığı göz konumunuza uyacak şekilde özelleştirmenize olanak tanır. Başlık ayrıca lenslere hava akışı sağlayan, buğulanmayı azaltan ve oyuncu konforunu artıran bir havalandırma deliği içerir.

Göz Takibi
PS VR2 başlığı gözlerinizin hareketini algıladığından, yeni ve gerçekçi şekillerde etkileşim kurabilir, çevrimiçi diğer oyuncularla tanışırken daha yüksek duygusal tepki ve gelişmiş ifadeler sağlayabilirsiniz. Göz takip kameraları nişan alırken veya etrafa bakarken görüş hattınızı takip ederken, gelişmiş foveated işleme teknikleri, odaklandığınız şeyi tam olarak belirlemek ve geliştirmek için çözünürlükleri ayarlayarak görsel deneyimi iyileştirir.

İçten Dışa İzleme
PS VR2 sizi ve kontrol cihazlarınızı başlığa yerleştirilmiş dört kamera aracılığıyla takip ederken özgürce oynayın. Hareketleriniz ve baktığınız yön, harici bir kameraya ihtiyaç duymadan oyun içine yansıtılır.

Başlık Geri Bildirimi
Oyun sırasında önemli anlarda ince, duyarlı başlık titreşimlerini hissedin. Tek bir yerleşik motor tarafından oluşturulan bu titreşimler, siz oynarken deneyimlediğiniz duyusal daldırma deneyimine akıllı bir dokunsallık ekler. Gergin anlarda karakterinizin yükselen nabzını, başınızın yakınından geçen nesnelerin hücumunu veya ileri doğru hızlanırken aracınızın itişini hissedin.

Tempest 3D AudioTech
Oyun içi ses dinamik olarak konumunuza ve baş hareketlerinize uyum sağladığından, kendinizi inanılmaz gerçekçi ses manzaralarıyla kuşatın. Kulağınıza fısıldadıklarında bir karakterin varlığını hissedin, silah seslerinden veya ayak seslerinden arkadaşları ve düşmanları bulun ve her yönden yaklaşan bir tehdidin korkusunu yaşayın.

Tek Kablo Bağlantısı
PlayStation 5 konsolunun ön USB bağlantı noktasına tek kablolu basit bir bağlantıyla doğrudan yeni sanal dünyalara atlayın. PlayStation VR2'nin kurulumu hızlı ve kolaydır; sadece takın ve çalıştırın.

PlayStation VR2 Sense Kontrolcüleri
Dokunsal geri bildirim, uyarlanabilir tetikleyiciler, hassas izleme ve parmakla dokunma algılama ile sanal dünyalarla şaşırtıcı yeni şekillerde etkileşim kurun. Tümü benzersiz bir ergonomik tasarıma entegre edilmiştir.

PlayStation VR2 Sense Teknolojisi
PS VR2 Sense teknolojisi göz izleme, başlık geri bildirimi, 3D ses ve yeni, sezgisel PlayStation VR2 Sense kontrolcüsünü bir araya getirerek inanılmaz derecede derin bir daldırma hissi yaratırken, yüksek duyusal ve duygusal deneyimlerin keyfini çıkarın.

Başlık geri bildirimi
Uyarlanabilir tetikleyiciler
Dokunsal geribildirim
Parmakla dokunma algılama
Göz takibi
Tempest 3D AudioTech

PlayStation VR2 (PS VR2) Teknik Özellikleri:

Ekran: OLED
Çözünürlük: Göz başına 2000 x 2040 toplam 4000 x 2040 piksel
Yenileme Hızı: 90Hz, 120Hz
IPD: Ayarlanabilir
Görüş Alanı: 110 derece

Sensörler:
Hareket sensörü: Altı eksenli hareket algılama sistemi (üç eksenli jiroskop, üç eksenli ivmeölçer)​
Eklenti sensörü: IR yakınlık sensörü

Kameralar:
Başlık ve kontrolcü takibi için 4 yerleşik kamera
Göz takibi için göz başına IR kamera

Geri bildirim: Başlıkta titreşim
PS5 ile iletişim: USB Type-C®

Ses:
Giriş: Dahili mikrofon
Çıkış: Stereo kulaklık jakı

PlayStation VR2 (PS VR2) Sense Kontrolcü Özellikleri

Düğmeler:

Sağ:
PS düğmesi, Seçenekler düğmesi, Eylem düğmeleri (Daire / Çapraz), R1 düğmesi, R2 düğmesi, Sağ Çubuk / R3 düğmesi

Sol:
PS düğmesi, Oluştur düğmesi, Eylem düğmeleri (Üçgen / Kare), L1 düğmesi, L2 düğmesi, Sol Çubuk / L3 düğmesi

Algılama/İzleme:
Hareket Sensörü: Altı eksenli hareket algılama sistemi (üç eksenli jiroskop + üç eksenli ivmeölçer)
Kapasitif sensör: Parmakla dokunma algılama
IR LED: Konum izleme

Editör: Merve Kiraz