Erzincan'da deprem olacak yaygaraları üzerine Erzincan'ın deprem konusunda en yetkin insanlarından birisi olan Selahattin Ayan konuştu. Kahramanmaraş'ta yaşanan depremim Erzincan'da olası bir depremi tetikleyeceğine ilişkin önyargıların yanlış olduğunu düşündüğünü söyleyen Selahattin Ayan 'ı dinleyip konuya siz karar verin. 

Yalnızbağ'ın yolları onarılıyor Yalnızbağ'ın yolları onarılıyor

Ayan'ın açıklaması şöyle; 

"Anadolunun kaderi malesef bu depremler, biz bunla yaşamayı öğreneceğiz.

 Öncelikle depremleri yöneten  2 fay hattı var. Biri Doğu Anadolu Fayı diyeri Kuzey Anadolu Fayı. Kuzey Anadolu Fayında çok ciddi depremler meydana geldi. 1939 depreminden sonra Kuzey Anadolu Fayında ciddi depremler oldu ve en son 99 depremi meydana geldi. Deprem Göçü adı verilen süreç bu fay hattında tamamlanmış oldu.

Bundan 3 ay önce yapmış olduğumuz haberde Kuzey Anadolu Fayı ile Doğu Anadolu Fayının ortak olduğunu fakat Kuzey Anadolu Fayının 39’dan beri çalıştığını bu süreçten sora ise artık Doğu Anadolu Fayının çalışacağını 2020 yılı Ocak ayında söylemiştik.

Sivrice depreminden sonra tehlikenin Malatya Pütürge tarafında olabileceğinden bahsetmiştik. Kuzey Anadolu Fayında 39’dan sonra hiçbir hareket olmadı. Bu süreçten sonraki endişemiz bu depremler Kuzey Anadolu Fayını tetikler mi diye.

Gerçekleşen ilk deprem 500 yıldır kırılmayan bir fayda meydana geldi ve 39’dan sonra Doğu Anadolu’da ciddi deprem meydana gelmedi. Çünkü Kuzey Anadolu Fayında olan depremler Kuzey Anadolu Fayı üzerindeki yerleri tetikledi. Şimdi ise Doğu Anadolu Fayının Güney kesiminde Maraş bölgesinde depremler oluyor. Yani sabah saatleri olan deprem 2. Depremi yani aynı bölgeyi tetikledi. Önemli olan 2. Depremdi. Asıl o depremle fay hattında kırılması gereken fay kırıldı. Yani 500 yıldır deprem olmayan bir nokta vardı ve orada şiddetli bir deprem oldu.

Bu bizim bölgeyi tetikler mi?

Bu bizim bölgeyi tetiklemez. Tamamen beraberde çalışsa da  Kuzey Anadolu Fayının güney kısmında olan depremler olduğu için o bölgeyi etkileyecek. Benim şahsi fikrim budur. Artçılar mutlaka devam edecek. Çünkü büyük kırıklar meydana geldi 1 yıl sık sık artçılar meydana gelecek. Tabi ki biz de duyarız mutlaka.

Merve KİRAZ