Bölgede dünden bu yana etkisini gösteren yağış nedeniyle Erzincan-Sivas kara yolunun Sakaltutan Geçidi mevkisi tüneller bölgesinde heyelan meydana geldi. İhbar üzerine bölgeye kara yolları ve jandarma ekipleri sevk edildi. Güvenlik güçleri, yolu ulaşıma kapattı. Uzun araç kuyruğunun oluştuğu yolda, kara yolları ekipleri temizlik çalışması yaptı.

Öte yandan aynı bölgede 2021, 2022 ve yine 2023’te aynı senaryo tekrar edildi. Erzincan’da belli bölgelerde her yıl aynı senaryo ile karşılaşılması Erzincanlıları düşündürmeye sevketti. Vatandaş, Erzincan’da her yıl bu felaketin yaşandığı alanlarda yetkililerin felaket bölgesine gidip fotoğraf karesi paylaşıp temizlik çalışması yapıp bu alanlarla ilgili tedbir almamasına anlam veremiyor.

Erzincan'da gölet ve barajlara 902 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı Erzincan'da gölet ve barajlara 902 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Vatandaşlar açıklamalarında; “Erzincan’da belli bölgelerde her yıl bu durum yaşanıyor. Neden buralarla ilgili çalışma yapılmaz akıl almıyor artık. Acaba diyoruz, buralarda tedbir alınırsa fotoğraf çekilecek yer kalmaz korkusu mu var? Erzincanlılar olarak her yıl tekrarlanan bu senaryonun artık tekrarlanmamasını, bu alanlarla ilgili çalışma yapılmasını istiyoruz. Yetkililerimizden rica ediyoruz, bu felaketler birilerinin  canına mal olmadan, evlere ateş düşmeden buralara gereken önemi versinler” dediler.