.

Erzincan tarih boyunca birçok  önemli olaya tanıklık etmiş bir şehirdir. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlayan Türk kurtuluş savaşı Erzincan içinde bir dönüm noktası olmuştur.Bu kurtuluş Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinde ki kararlılığını ve birlik ruhunu gösteren önemli bir olaydır.

Şehitlerin kanıyla sulanan 13 Şubat 1918 Erzincan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun anıldığı gündür.Bu tarih Erzincan’ın özgürlüğüne kavuştuğu ve işgalci güçlerin zulmünden kurtulduğu önemli bir dönüm noktasıdır. O gün Erzincan aydınlandı.Topraklar özgürlüğün nefesine doydu.

Bu zafer Erzincan’ın Türk kurtuluş savaşının önemli bir zaferi olarak tarihe geçmiştir.
Biz tarihimizle iftihar ediyoruz ve onu gelecek kuşaklara aktarmanın en önemli vazifemiz olduğunun da bilincindeyiz.
Tarih sadece acıların ve düşmanlıkların hatırlandığı bir hesaplaşma alanı değildir. Aksine bu kadim coğrafya da birbirimizi hazmedebilme kültürünün geliştiği, eşitlik ve sosyal adeletin hız kazandığı bir Erzincan hedefimizdir.Eşitlik sosyal adalet ve dayanışma temelinde büyümeye ve güçlenmeye devam edeceğiz.

Hangi etnik kökenden hangi siyasi anlayıştan olursa olsun geçmişte olduğu gibi bugün de acılarımızı birlikte paylaşarak azaltacak, mutluluklarımızı ve sevinçlerimizi de paylaşarak çoğaltacağız.

Bu kurtuluş yıldönümü tarih boyunca yaşanan zorlu mücadelelerin ve Milli birlik ruhunun bir simgesidir. Bu anlamlı günü değerlendirirken ekonomik, sosyal ve kültürel açılardan da hedeflerimizi gözden geçirebiliriz. 
Erzincan da tarım ve hayvancılık önemli bir faktörürdür.

Eğitim ve sağlık alanlarında daha kaliteli bir hizmet sunmak öncelikli hedefimiz olmalıdır.
Halk müziği, Halk oyunları ve el sanatları gibi kültürel değerlerimize sahip çıkmalıyız.

Erzincan doğası ile doğa sporları ve kış turizmi için büyük bir potansiyele sahiptir. Kış sporlarına yönelik  alt yapıyı geliştirerek, pistlerin bakım ve güvenliğini artırarak tanıtımı için etkin bir pazarlama stratejisi oluşturulmalıdır.

Yamaç paraşütü, dağ bisikleti, rafting ve doğa yürüyüşleri gibi doğa sporlarıda daha çok teşvik edilmelidir.
Zengin kültürel mirasımızı tanıtarak, geleneksel değerlerimizi koruyarak modern dünyaya entegre olmalıyız.
Erzincan’ın kurtuluş yıldönümü geleceğe umutla bakmak için bir fırsattır. işbirliği vizyon ve kararlılıkla Erzincan’ı daha aydınlık ve kalkınmış bir geleceğe taşıyabiliriz.

Kurtuluşumuz hepimize kutlu olsun…