Otlukbeli Kaymakamlığı ile ilgili tweet atan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'a soruyoruz. Nerede görülmüş kaymakam emriyle vatandaşlık... 
Özdağ'ın Otlukbeli ilçesi ile ilgili yaptığı açıklamaları değerlendiren vatandaş, "Genel başkanlık makamına yakışmaz bir söylem" olarak nitelendirdi. 

Erzincan’ın Otlukbeli Kaymakamlığınca, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın bugün sosyal medya hesabından paylaştığı tweete yönelik açıklama yapılarak iddiaların asılsız olduğu kaydedildi.

Refahiye'de yangın; Muhtarın evi barkı kül oldu Refahiye'de yangın; Muhtarın evi barkı kül oldu

Özdağ bugün öğe saatlerinde yaptığı paylaşımda, “Erzincan’ın Otlukbeli ilçesi kaymakamı (söz konusu kaymakam görevden ayrıldı) 1 ay önce muhtarlar ile yaptığı toplantıda sığınmacıların köy nüfusuna kaydını istemiş. Muhtarlar itiraz etmişler. Sıra köylere mi geldi? Anadolu’yu işgal ettiriyorsunuz.” ifadelerine yer verdi.

Konuya ilişkin Otlukbeli Kaymakamlığından şu açıklama yapıldı:

“1. 17.01.2023 tarihinde sosyal medyada paylaşılan “sığınmacıların nüfusa kaydedilmesi” iddiasını taşıyan tweet ile alakalı olarak bu açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

2. Otlukbeli ilçemizde önceki kaymakam Temmuz 2022’de görevden ayrılmış olup, mevcut kaymakam ise Ağustos 2022’de göreve başlamıştır. Dolayısıyla söz konusu iddiada eski kaymakamın 1 ay önce bir toplantı yapmış olduğu belirtilse de bu mümkün değildir.

3. Ayrıca Türk vatandaşı olmayan hiç kimsenin Türk nüfus kütüğüne kaydedilmesi mümkün olmayıp iddia tamamen asılsızdır. Kamuoyunun bilgisine arz olunur.”

Bu açıklamanın ardından vatandaşa Ümit Özdağ'ın söylemlerini sorduk.

" Bu sadece boş bir söylem . Bu konu ile ilgili tutturmuş gidiyor. Var sa yoksa suriyeli afganistanlı. Başka tutundukları vatandaşa anlattıkları bir konu yok. Acaba Ümit Özdağ bey bir kişinin vatandaş olabilmesi için gereken şartlardan sadece birisinin bile "kaymakamın talimatı" olamayacağını anlamayacak kadar cahil mi ?"