Elazığ'da iki otomobilin çarpıştığı kazada 1 kişi öldü, 6 kişi yaralandı Elazığ'da iki otomobilin çarpıştığı kazada 1 kişi öldü, 6 kişi yaralandı

İçeriğinde bolca mentol barındıran nane yaprakları özellikle Antik Uzakdoğu tıbbında sıklıkla kullanılır. Nane yağı aktif olarak soluma yoluyla, yemeklerde ve doğrudan cilde uygulanarak kullanılabilir.

Ağrı kesici özelliği ile nane yağı

İçerisindeki maddeler ağrı kesici, spazm giderici ve kas rahatlatıcı özellikler sağlar. Özellikle gerilim tipi baş ağrısı için nane yağının oldukça etkili olduğu bilinir.  Aynı zamanda nane yağını solumak; solunum yollarını temizler ve rahatlatır.  Sıklıkla görülen mevsimsel alerji nedeniyle ortaya çıkan burun tıkanıklığı, sürekli hapşırık, nefes darlığı gibi sıkıntıları hafifletebilir.

Faydaları

Öte yandan nane yağı; hafızayı ve konsantrasyonu etkileyerek zihni güçlendirir, fiziksel performansı artırır, bağırsaktaki gaz ve spazm sorununu azaltır, ağız sağlığında kullanılır, ciltteki kaşıntıyı geçirir, saçları güçlendirir, saçta kepek oluşumunu engeller, böcekleri uzaklaştırır, güneş yanıklarında etkili olduğu bilinir.

Editör: Sena ERDOĞAN