İSTANBUL (AA) - Türk Telekom'un kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures'ın Girişim Hızlandırma Programı PİLOT'un 11. dönem girişimleri belli oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, yeni döneme seçilen 7 girişimin her biri program sonunda TT Ventures'tan 50 bin dolar yatırım alma imkanına sahip olurken Türk Telekom ile iş birliği yapma fırsatı bulacak.

Ayrıca girişimleri, Amerika'da girişimcilik ekosistemine yönelik global vizyona hakim olacakları ve işlerini geliştirecekleri iki haftalık bir program bekliyor.

Yapılan kapsamlı değerlendirmeler sonrası, egaranti, Finceptor, FINSO, F-Ray/JetScoring, Link Robotics, Medialyzer ve Sensemore programa katılmaya hak kazanan girişimler olarak belirlendi.

Fintech, web3, yapay zeka, üretim ve pazarlama teknolojileri gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren girişimler, program boyunca Türk Telekom'un sunduğu özel imkanlardan yararlanırken alanında uzman profesyonellerden, başarılı girişimci ve yatırımcılardan aldıkları geri bildirimler doğrultusunda girişimlerini geliştirme fırsatı yakalayacak.

Girişimler aynı zamanda, Türk Telekom ile iş birliği imkanını da değerlendirecek. Programı başarıyla tamamlayan ekipler, program sonunda fikirlerini seçkin yatırımcıların katılacağı PİLOT Demo Day etkinliğinde sunma olanağı bulacak.

Erzincan 8 ayda 160 marka başvurusu yaptı Erzincan 8 ayda 160 marka başvurusu yaptı

egaranti, garanti belgelerini dijitalleştiren ve tüketicilerin garanti süreçlerini tek panelden kontrol edebilmeleri için firmalara bulut tabanlı çözümler sunan bir web uygulaması.

Finceptor de Web3 projelerinin token halka arzı (ICO) öncesi likidite finansmanı, ICO ve ICO sonrası aşamalarda fonlanılmasını sağlayan bir yatırım platformu.

FINSO ise tüketicinin krediyle alışveriş yapmasını sağlayan bir finans uygulaması. FINSO, bankalar ve BNPL kredi veren kurumlarla entegrasyon yaparak müşterilerinin, mobilyadan okul ücretlerine, sağlıktan spora kadar her sektörde yaptığı alışverişi, tek tuşla istediği finans kuruluşundan karşılayarak tamamlamasını sağlıyor.

F-Ray/JetScoring, bankaların, finansal kuruluşların ve tedarikçilerin müşteri risklerini ölçebilmeleri için otomatik finansal risk değerlendirme raporları üretmelerini sağlayan bir analiz ve raporlama platformu.

Link Robotics, kamera, ataletsel ölçüm ünitesi, GNSS gibi farklı sensör verilerini, geliştirdiği sensör füzyonu motorunda işleyerek geleceğin mobilitesi için hassas, güvenilir ve kesintisiz konum bilgisi sağlayan navigasyon sistemleri geliştiriyor.

Medialyzer, reklam verenlerin medyadan daha iyi geri dönüşler almasını sağlayan bir SaaS girişimi. İkinci ekranlardan elde edilen online veriler sayesinde TV ve radyo reklamlarının performansının ölçümü ve iyileştirilmesini sağlıyor.

Sensemore, makine sağlığı analizi için özel olarak tasarlanmış donanım, yazılım ve yapay zeka destekli araçları ile güvenilirlik odaklı bir varlık ve bakım yönetimi platformu.

- "Desteklediğimiz girişimlerin elde ettiği başarılı sonuçlar bizim için gurur verici"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TT Ventures Genel Müdürü Muhammed Özhan, 2013'ten bu yana PİLOT ile Türkiye girişimcilik ekosistemini güçlendirmek ve erken aşama girişimlerle iş birliği yaparak onları dünya arenasına taşıyacak katkıyı sunmak amacıyla çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini belirtti.

Özhan, "Bu kapsamda, TT Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile PİLOT mezunları da dahil olmak üzere, girişimlere yatırım yaparken, San Francisco'da açtığımız TT Ventures Ofisi ile girişimleri dünyaya bağlayan bir köprü olmayı hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Türk Telekom'un girişimcilere ofis ortamı sağlayan Eminönü'ndeki Santral binasının yanı sıra ana destekçisi olduğu Atatürk Kültür Merkezi'nde yer alan Girişimcilik Merkezi ile girişimler için geleceğe yön verecek birçok fikri hayata geçirmelerini sağlayacak yepyeni bir kapı araladıklarının altını çizen Özhan, şunları kaydetti:

"Desteklediğimiz girişimlerin küresel çapta başarılı projelere imza atması öncelikli konularımız arasında. Bu kapsamda, PİLOT'un 11. dönemine seçilen 7 ekip, iş fikirlerini başarılı bir şekilde uygulayabilmek için 12 hafta boyunca sektör profesyonelleri ile başarılı girişimci ve yatırımcılardan oluşan Türk Telekom mentor ağından destek alacak. PİLOT'tan bugüne kadar 104 girişim mezun oldu. Asya'dan Avrupa'ya, Kuzey Amerika'dan Güney Amerika'ya kadar neredeyse tüm ülkelerde faaliyet gösteren PİLOT mezunlarının 2022 yılı sonunda sağladığı istihdam 2 bine ulaştı. Destek olduğumuz girişimlerimizin, dünyanın dört bir yanında elde ettiği başarılı sonuçlar bizim için gurur verici. Türk Telekom'un yüksek teknoloji birikimi ve deneyimini TT Ventures ve PİLOT ile girişimlerimize aktararak ekosisteme destek olmaya devam edeceğiz."