Saç boyasındaki bu maddeye dikkat, ülkeler tek tek yasaklıyor Saç boyasındaki bu maddeye dikkat, ülkeler tek tek yasaklıyor

Günümüzde Asit reflü, gaz, mide rahatsızlığı ve şişkinlik gibi sindirim sorunları birçok kişide görülür. Peki bu sindirim sorunlarını yediğimiz meyve ve sebzeler tetikleyebilir mi? Sorunun cevabı evet, tetikler! 

Sindirim sorunlarına yol açan meyve ve sebzeler;

Nane
Nanenin mide bulantısı ve mide ağrılarına iyi geldiği bilinir. Ancak bazı insanlarda mide ekşimesi ve hazımsızlığı tetikleyebilir.  Nane, mide ve yemek borusu arasında bulunan yemek borusu sfinkterini gevşetebilir. Bu sfinkter gevşediğinde, mide asidinin yemek borusuna geri dönmesine neden olarak mide yanmasına ve hazımsızlığa neden olur.

Turunçgiller
Portakal, greyfurt, limon ve misket limonu gibi oldukça asitli meyveler bazı insanlarda mide yanmasına neden olur. Turunçgil gıdaların özofagus sfinkterini (veya kapakçığı) gevşeterek asidin yemek borusuna girmesine ve mide yanmasına neden olabilir. Asit ayrıca midenin boşalmasını yavaşlatabilir, bu da mide asidinin yemek borusuna geri akmasına ve tekrar mide yanmasına neden olur.

Fasulye
Fasulye, gaza, karın rahatsızlığına ve şişkinliğe neden olabilen, sindirilemeyen, fermente olabilen lifler olan oligosakkaritler içerir. Midede veya bağırsağın üst kısmında sindirilmedikleri ve iyi bakteriler tarafından fermente edildikleri kolona doğru yol aldıkları için aslında bağırsak için faydalıdırlar. Ancak  bu işlem sırasında gaz oluşmasına neden olur. Bu nedenle, fasulye faydalı olsa da bağırsak rahatsızlığına neden olabilir.

Sebzeler
Lahana ve brokoli gaza, karın rahatsızlığına ve şişkinliğe yol açabilen fasulyelerle aynı şekerleri içerirler. Ayrıca lif bakımından da yüksektir, bu da bazı kişilerin sindirmesini zorlaştırabilir.