Her sofranın vazgeçilmez lezzeti olan nefis yaprak sarmalarını kış aylarında da tüketmek isteyenler şimdiden hazırlıklara başladı. Peki, salamura yaprak nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir?

Salamura yaprak yapımı için;

MALZEMELER

Erzincan'da sağanak sonrası sel meydana geldi Erzincan'da sağanak sonrası sel meydana geldi

5 Litrelik bidon

3.5 Kilogram taze asma yaprağı

4-5 Litre içme suyu

Kaya tuzu

YAPILIŞI

Bir gün önceden kaynar suya yatırılan asma yapraklarının damarlı kısmı üste gelecek şekilde büyüklüğüne göre üst üste dizin ve bu işlem 15-20 yaprak olana kadar devam edin. Ardından dizilen yaprakların üzerine bir iki avuç kadar kaya tuzu serpin ve tuz içinde kalacak şekilde sıkıca sarın. Sarılan yaprakları bastırarak bidona yerleştirin. Bu işlemi bidon tamamen dolana kadar yapın.

Burada bidon kapağının kapanma mesafesine ve taşma riskine karşı biraz boşluk bırakabilirsiniz. Daha sonra yaklaşık 1-2 su bardağı kaya tuzunu bidonda ki yaprakların üzerine ekleyip yine üzerine bidon dolana kadar soğuk içme suyunu ekleyin.

Bu aşamada elinizle yaprakların üzerine bastırıp su miktarını ayarlayabilirsiniz.

Ardından kapağını sıkıca kapattığınız bidonu serin ve karanlık bir yerde saklayın. Suyun taşma riskine karşı bidonun altına bir korumalık koymanızda fayda var.

İsteyenler 3-5 gün sonra tekrar bidonu kontrol edip su eklemesi yapabilir.

Her zaman malzemenin tazeliğinin ve kalitesinin önemli olduğunu unutmayın. En güzel salamurayı taze ve kaliteli yaprakları kullanarak yapabilirsiniz.

Editör: Yasemin Dülgeroglu