Erzincan'ın yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı ulaşımda zorluklara neden oluyor. Özellikle Amediye ve sakaltutan mevkiinde araçlar ilerlemekte zorluk çekiyor. 

Erzincan - Gümüşhane karayolu güzergahındaki Ahmediye Geçidinde kar yağışı araziyi kaplarken asfalt zemini etkilemedi. Karayolları ekipleri tuzlama ve buzlanmaya karşı çalışma yürütüyor. Erzincan - Sivas kara yolu Sakaltutan ve Kızıldağ geçitlerinde kar ve tipi etkisini artırdı. Zaman zaman ağır tonajlı araçlar ilerlemekte güçlük çekerken Karayolları ekipleri karla mücadele çalışmasını sürdürüyor.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü ekiplerince yapılan son değerlendirmeye göre, bölge genelinde hava parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren Erzurum’un güneybatısı ile Erzincan çevrelerinde yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi görülecek. Hava sıcaklığının 2 ila 4 derece düşmesi bekleniyor. Rüzgâr güneyli yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette, Erzincan ve çevrelerinde yer yer kuvvetlice (40-60km/sa.) eseceği tahmin ediliyor.

"Depremle yaşamak" paneli düzenlenecek "Depremle yaşamak" paneli düzenlenecek

“Meteorolojiden 14 il için kuvvetli kar uyarısı”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün sabah saatlerinden itibaren Sivas, Kayseri, Nevşehir, Malatya, Elazığ, Erzincan, Muş, Hakkari, Van, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Şırnak ve Hakkari'de kuvvetli kar yağışının beklendiğini bildirdi.

Genel Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, İç Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'da beklenen kar yağışlarının yarın sabah saatlerinden itibaren Sivas, Kayseri, Nevşehir, Malatya, Elazığ, Erzincan, Muş, Hakkari ve Van çevrelerinde kuvvetli (10-20 santimetre), Tunceli, Bingöl ve Bitlis çevreleri ile Şırnak'ın doğusu, Hakkari ve Van'ın yüksek kesimlerinde yer yer yoğun kar (20 santimetre ve üzeri) şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. (İHA)

kar yağışı (2)_1575x1050

kar yağışı (4)_1575x1050