Skoda 2024 Fiyat Listesi Skoda 2024 Fiyat Listesi

Windows 11, yapay zekalı ses temizleme özelliği aldı

Microsoft, Voice Clarity (Ses Netliği) özelliğini Surface bilgisayarların ötesine taşıyarak tüm Windows 11 bilgisayarlara genişlettiğini duyurdu. Voice Clarity, ses kalitesini artırmak için gürültü bastırma ve yankı giderme gibi bazı yapay zeka teknolojilerini kullanıyor.

Voice Clarity şimdiye kadar yalnızca Surface Pro X ve Surface Pro 9 5G gibi bilgisayarlarda kullanılabiliyordu. Ancak son Windows 11 Canary güncellemesiyle birlikte (Channel 26040), Voice Clarity desteği Intel ve AMD işlemcili bilgisayarlara sunulmuş oldu.

Bu da aslında binlerce Windows 11 sahibinin, özel bir donanıma ihtiyaç duymadan yapay zeka destekli ses özelliklerinden faydalanacağı anlamına geliyor. Ancak ilk aşamada Canary programında olan üyelere sunulduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Voice Clarity, arka planda çalışarak uygulamalardan gelen sesleri temizliyor. Buna Discord ve Skype gibi popüler araçlar da dahil ediliyor. Yani geliştiricilerin herhangi bir özellik sunmadan, Windows 11 içerisinde daha net sesler duymak mümkün olacak.

Voice Clarity desteği, Microsoft’un yapay zeka destekli deneyiminin ilk parçası. Yapay zeka destekli Intel ve AMD işlemcilerinin daha gelişmiş özelliklere olanak tanıyacağını da belirtmek lazım. -Shiftdelete-

Editör: Saliha Kara