Erzincan'ın İliç ilçesinde yaşanan toprak kayması neticesinde büyük bir infial yaşandı. Anagold tarafından işletilen Çöpler köyü yakınlarındaki tesislerde yaşanan bu olayın görüntüleri adeta kıyameti andırıyor. 

Saat 15.00 sıralarında yaşanan olayla ilgili olarak Erzincan'dan da arama kurtarma ekiplerinin hareket ettiği öğrenildi. Anagold ekibinin de AFAD arama kurtarma ekipleriyle ortaklaşa çalıştığı belirtilirken Sivas'tan da arama kurtarma ekibinin yola çıktığı aktarıldı. Ani sıcaklık değişiminin sebep olduğu düşünülen dağ kaymasının ardından kayıp olup olmadığının saptanması amacıyla Anagold tarafından personel sayımına geçildiği öğrenildi. 

Etrafta kayıp sayısı ile ilgili söylentilere itibar edilmemesi ve resmi ağızdan yapılacak açıklamaların beklenmesi kamuoyu açısından önem arz ediyor.. 

AFAD'dan yapılan açıklamada da, "Bugün saat 14.00 sıralarında Erzincan ilimiz İliç ilçesinde bir maden ocağında toprak kayması meydana gelmiş olup göçük altında vatandaşlarımız olduğu bilgisi alınmıştır. Olay bölgesine Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli il AFAD müdürlüklerimizden personel sevk edilmiştir" denildi.

AFAD: 8 İLDEN EKİPLER SEVK EDİLDİ

AFAD'dan yapılan açıklamada da, "Bugün saat 14.00 sıralarında Erzincan ilimiz İliç ilçesinde bir maden ocağında toprak kayması meydana gelmiş olup göçük altında vatandaşlarımız olduğu bilgisi alınmıştır. Olay bölgesine Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli il AFAD müdürlüklerimizden personel sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz" denildi.

"4 CUMHURİYET SAVCISI GÖREVLENDİRİLDİ"

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da yaptığı açıklamada, "Erzincan ilimize bağlı İliç ilçemizde bulunan maden sahasında 14.30 sularında toprak kayması yaşanması hepimizi derinden üzdü. Olayla ilgili İliç Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmış olup 4 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir. Erzincanlı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, göçük altında kalan madenci kardeşlerimizin sağ salim kurtarılmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

"BÖLGEDE 10-12 KİŞİ OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR"

Habertürk'e konuşan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, "Göçük değil heyelan olduğu söyleniyor. Şu anda 10-12 kişiye ulaşılamadığı söyleniyor. Heyelan altında kaldı diyemiyoruz gelmeyen de olabilir" ifadelerini kullandı.

"TOPRAK ALTINDA KALANLARIN SAYISI NET DEĞİL"

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, "Toprakların istiflendiği alanda bir toprak kayması olduğu belirtildi. Toprak altında kalanların sayısı net değil. Şu anda durumu netleştirmeye çalışıyoruz" dedi.

MADEN ŞİRKETİNDEN AÇIKLAMA

Öte yandan Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'den yapılan açıklamada da şu ifadeler yer aldı: "Anagold Çöpler Altın Madeni işletmemizde, 13 Şubat Salı günü saat 14:28 sularında yığın liç alanımızda meydana gelen kaymadan duyduğumuz büyük üzüntüyü paylaşmak isteriz. Yaşadığımız bu zorlu süreçte en önemli önceliğimizin, çalışanlarımız ve yüklenicilerimizin sağlık ve güvenliği olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Yaşanan bu elim olayın hemen akabinde bölgedeki çalışanlarımızla ivedilikle iletişime geçerek, acil durum planımızı devreye aldık ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi verdik. Anagold acil durum müdahale ekipleri ve AFAD birimlerine yapılan acil bilgilendirmeden hemen sonra, olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlıca aksiyona geçildi. Tüm faaliyetlerinde çalışan sağlığı ve güvenliğini merkeze alan bir kuruluş olarak bu zor zamanlarda da hem çalışanlarımız hem de paydaşlarımız ile birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz. Yaşanan bu elim olayın etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, olayın ivedilikle açığa kavuşturulması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Şeffaflık ilkemiz kapsamında gerekli merciler ve kamuoyunu gelişmelerle ilgili sürekli bilgilendireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Ilıç Maden Göçük 751X960

2 989X960

Ağır silah atışları nedeni ile bölgeye giriş çıkışlar durduruldu Ağır silah atışları nedeni ile bölgeye giriş çıkışlar durduruldu

1 929X960

Detaylar birazdan...

Editör: Mücahit Özdemir